SKI ŠPORT BYSTRÁ

AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNE LYŽE

Správny výber lyží výrazne ovplyvňuje váš zážitok na svahu. Vybrať si tie správne lyže nie je jednoduché, na trhu je totiž veľké množstvo modelov. Pri výbere vhodnej lyžiarskej výstroje je preto najvhodnejšie obrátiť sa na odborníkov, ktorí vás zorientujú a poradia vám vhodný model. V našej predajni ponúkame najmä zjazdové lyže strednej a vyššej kategórie.

Ktoré lyže sú pre vás tie najlepšie? Na toto neexistuje jednoznačná odpoveď. Každému sadne niečo iné. Poďme sa pozrieť na to, čo treba pri výbere lyží zohľadniť.

ÚROVEŇ LYŽOVANIA

  • Rekreačný lyžiar – idem si na svah oddýchnuť, stačí mi pár jázd, potrebujem nenáročné lyže, na ktoré sa viem spoľahnúť, ale nehľadám športovú pomôcku – vtedy mi stačia lyže strednej kategórie, nie príliš tvrdé a náročné. Najvhodnejší výber je z lyží stredných točivých rádiusov, teda nie slalomových ani obrákových lyží. Ideálny je univerzálny rádius a šírka max. do 80mm.
  • Športový lyžiar – vyžadujem od lyží stabilitu pri rýchlosti, mám zvládnutý čistý rezaný carvingový oblúk a idem si na svah aj zašportovať. V takomto prípade siahnite po lyžiach vyššej kategórie. Oceníte tvrdšie lyže s dreveným jadrom, vystužené materiálmi ako titanal, oceľ a karbón. Lyže sú o niečo náročnejšie na ovládanie ako rekreačné modely, ale sú stabilnejšie pri vyššej rýchlosti, vyššom tlaku, lepšie držia na ľade a celkový pocit z jazdy je na lepšej úrovni, pokiaľ má lyžiar určité schopnosti a techniku.
konstrukcia lyzi vyber
vyber lyzi drevene jadro

VÁHA + VÝŠKA lyžiara vs. DĹŽKA + TVRDOSŤ lyží

Pri výbere lyží je dôležitá výška (akú páku viem vytvoriť na lyže), ale najmä hmotnosť a sila jazdca. Dlhšie lyže sú spravidla stabilnejšie v rýchlosti a lepšie držia smer. Kratšie lyže sú viac obratné, ľahšie točivé, no menej stabilné pri vyššej rýchlosti. Treba zvážiť váš jazdný štýl.

Lyže by všeobecne mali mať dĺžku približne 5 až 10 cm pod výškou postavy. Lyže na dlhší a stredný oblúk môžu byť aj vo výške postavy, pri slalomových oblúkoch zase odporúčame kratšie lyže. Lyže stredných rádiusov odporúčame s dĺžkou približne 5 – 10 cm pod výškou postavy. Na výber má vplyv aj použitie technológií ako napr. rocker. Lyže s rockerovou stavbou – najmä allmountain modely – sú vhodnejšie s väčšou dĺžkou, pretože predná časť lyží sa dotýka snehu až za rockerom, čo znamená, že aktívna časť lyží je kratšia.

TERÉN V KTOROM BUDEM JAZDIŤ – šírka lyží

  • On piste – zjazdovka – pre jazdu na upravenej zjazdovke je vhodné siahnuť po lyžiach šírky do cca 75 mm. Lyže sú obratnejšie, majú rýchle prehranenie, ktoré je jednoduché, tvrdosť lyží je vyššia a pri zaťažení sa minimálne „krútia“ v torzii. Čím sú lyže širšie, tým sú viacej náchylné na chvenie pri zaťažení pri tvrdej/ ľadovej podložke. Ak si idete zalyžovať ráno na dve – tri hodiny, chcete si zašportovať a jazdu končíte, keď je už zjazdovka rozbitá (prípadne si vymeníte lyže za iný model, napr. all-mountain), vtedy je pre vás ideálna voľba ostrá slalomka, obráčka či vysokovýkonná univerzálka s úzkym stredom.
  • Allround – stále sú to lyže na zjazdovky, ale už menej špecifické z pohľadu šírky a rádiusov (okolo 75 mm a rádius cca 15 m). Viete si užiť ranný menčester, ale neprekvapí vás rozbitá zjazdovka či jarný firn. Jazdíte kratší, stredný aj dlhý oblúk.
  • Allmountain – lyže na celý deň – idete lyžovať ráno, zajazdíte si na upravenom svahu, no aj keď sa na obed terén rozbije, spravia sa bubny alebo napadne čerstvý sneh, stále si môžete užiť jazdu aj mimo zjazdovky. Presne na toto sú lyže allmountain kategórie. Majú širší stred od 80 mm do 90 mm, strednú točivosť a tvrdosť. Výborné univerzálky vhodné aj ako doplnok k tvrdým on- piste lyžiam.
  • Freeride – veľká šírka (nad 100mm), výborné jazdné vlastnosti v neupravenom teréne. Lyže sa netopia v hlbokom snehu, majú výrazný predný či zadný rocker. Dobre využiteľné aj pri jarných snehoch.

RÁDIUS

Za stredne točivé lyže sa označujú modely, ktoré majú rádius v rozmedzí cca 14 – 17 m. Zlatá stredná cesta. Je to stredná dĺžka oblúkov, pri ktorých netreba výraznú rýchlosť, lyže sú dostatočne agílne ale aj stabilné. Najrozšírenejšia a najuniverzálnejšia kategória lyží.

Slalomky (SL) majú rádius v rozmedzí 11 – 13 m. Začiatok oblúka je veľmi rýchly, lyže si vyžadujú veľkú kontrolu a časté striedanie oblúkov. Na slalomke treba pracovať.

Obrákové (GS) lyže majú rádius nad 16 m, vyžadujú si vyššiu rýchlosť a dlhší, tiahlejší oblúk. Odmenia sa vysokou stabilitou.

DÁMSKE MODELY

Dámske modely lyží sa neodlišujú len dizajnom. Majú nižšiu váhu, ťažisko (viazanie) je posunuté viac dopredu pre lepšie ovládanie a špička lyží býva širšia pre rýchlejšie a jednoduchšie začatie oblúkov.

TESTOVANIE LYŽÍ

Testovanie lyží ocenia najmä športoví a skúsení lyžiari, ktorí vedia lyže porovnať a vycítiť rozdiely. Pri rekreačných lyžiaroch testovanie nie je až tak dôležité. Pri výbere treba dbať na správny výber dĺžky, šírky, tvrdosti a rádiusu. V našej požičovni máme počas sezóny niekoľko modelov lyží na testovanie – najmä lyže značiek Stöckli a Atomic. Každoročne máte možnosť testovať budúcoročné modely Atomic a Salomon v období od polky februára do konca sezóny. K dispozícii býva približne 70 párov rôznych kategórií, ktoré si môžete otestovať a predobjednať na budúcu sezónu.

SERVIS

Nemenej dôležitá súčasť lyžovania je kvalitný servis. Všetky lyže, ktoré prídu z výroby, sú zoservisované a pripravené na svah. Po jazdení hlavne na tvrdšom podklade sa hrany rýchlo otupia, sklznica sa poškodí a vysuší. V našom servise používame najmodernejšie technológie a preto je udržanie jazdných vlastností lyží dôležité nie len pre vychutnanie lyžovačky, ale aj z pohľadu bezpečnosti. Viac v článku SKI SERVIS už čoskoro. 

 

Prehľad dostupných modelov pre aktuálnu sezónu a viac informácií najedete tu: https://www.sbsport.sk/zjazdove-lyze/

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *