AKO NA VÝBER LYŽÍ

Správny výber lyží výrazne ovplyvňuje zážitok na svahu. Vybrať tie správne lyže nie je jednoduché, na trhu je veľké množstvo modelov. Na výber lyží je najvhodnejšie obrátiť sa na odborníkov, ktorý Vás zorientujú a poradia vhodný model. V našej predajni ponúkame najmä lyže strednej a vyššej kategórie.

Ktoré lyže sú tie najlepšie? Na toto neexistuje jednoznačná odpoveď. Každému sadne niečo iné. Poďme sa pozrieť na to, čo treba pri výbere lyží zohľadniť.

ÚROVEŇ LYŽOVANIA

  • Rekreačný lyžiar – idem si na svah oddýchnuť, stačí mi pár jázd, potrebujem nenáročné lyže na ktoré sa viem spoľahnúť, ale nehľadám športovú pomôcku – vtedy mi stačia lyže strednej kategórie, nie príliš tvrdé a náročné. Najvhodnejší výber je z lyží stredných točivých rádiusov /nie slalomky, nie obráčky – univerzálny rádius a šírka max do 80mm.
  • Športový lyžiar – vyžadujem od lyží stabilitu pri rýchlosti, mám zvládnutý čistý rezaný carvingový oblúk a idem si na svah aj zašportovať. V takomto prípade siahnite po lyžiach vyššej kategórie. Oceníte tvrdšie lyže s dreveným jadrom, vystužené materiálmi ako titanal, oceľ a karbon. Lyže sú o niečo náročnejšie na ovládanie ako rekreačné modely, ale sú stabilnejšie pri vyššej rýchlosti, vyššom tlaku, lepšie držia na ľade a celkový pocit z jazdy je na lepšej úrovni, pokiaľ má lyžiar určité schopnosti a techniku

VÁHA + VÝŠKA lyžiara vs. DĹŽKA + TVRDOSŤ lyží

Pri výbere lyží je dôležitá výška /akú páku viem vytvoriť na lyže/ ale najmä hmotnosť a sila jazdca. Dlhšie lyže sú spravidla stabilnejšie v rýchlosti a lepšie držia smer. Kratšie lyže sú viac obratné, ľahšie točivé no menej stabilné v rýchlosti. Treba zvážiť váš jazdný štýl.

Všeobecne platí pravidlo výšky lyží cca 5 až 10cm pod výšku postavy. Lyže na dlhší a stredný oblúk sa odporúča mať aj vo výške postavy, lyže na slalomové oblúky zase kratšie. Lyže stredných rádiusov približne 5 – 10cm pod výškou postavy. Na výber má vplyv aj použitie technológií ako napr. rocker. Lyže s rockerovou stavbou – najmä allmountain modely sú vhodnejšie dlhšie, pretože predná časť lyží sa dotýka snehu až za rockerom, to znamená že aktívna časť lyží je kratšia.

TERÉN V KTOROM BUDEM JAZDIŤ – šírka lyží

  • On piste – zjazdovka – pre jazdu na upravenej zjazdovke je vhodné siahnuť po lyžiach šírky do cca 75mm. Lyže sú obratnejšie, majú rýchle prehranenie ktoré je jednoduché, tvrdosť lyží je vyššia a pri zaťažení sa minimálne „krútia“ v torzii. Čím sú lyže širšie, tým sú viacej náchylné na chvenie pri zaťažení pri tvrdej/ľadovej podložke. Idem lyžovať ráno na dve/tri hodiny, zašportujem si a keď je zjazdovka rozbitá tak končím prípadne vymením lyže sa iný model napr. allmountain. Vtedy je ostrá slalomka, obráčka či vysokovýkonná univerzálka s úzkym stredom vaša voľba.
  • Allround – stále zjazdovkové lyže ale už menej špecifické z pohľadu šírky a rádiusov /okolo 75 mm a rádius cca 15m/ Viete si užiť ranný menčester, ale neprekvapí vás rozbitá zjazdovka či jarný firn. Jazdíte kratší, stredný aj dlhý oblúk.
  • Allmountain – lyže na celý deň – idem lyžovať ráno, zajazdím si na upravenom svahu, na obed sa terén rozbije prípadne sa nahrnú bubny, napadne čerstvý sneh a chcem si užiť jazdu mimo zjazdoviek? Presne na toto sú lyže allmountain kategórie. Širší stred od 80mm do 90mm, stredná točivosť a tvrdosť. Výborné univerzálky vhodné aj ako doplnok k tvrdým on-piste lyžiam.
  • Freeride – veľká šírka /nad 100mm/ výborné jazdné vlastnosti v neupravenom teréne. Lyže sa netopia v hlbokom snehu, majú výrazný predný či zadný rocker. Dobre využiteľné aj pri jarných snehoch.

RÁDIUS

Za stredne točivé lyže sa označujú modely ktoré majú rádius v rozmedzí cca 14-17m. Zlatá stredná cesta. Je to stredná dĺžka oblúkov pri ktorých netreba výraznú rýchlosť, lyže sú dostatočne agílne ale aj stabilné. Najrozšírenejšia a najuniverzálnejšia kategória lyží.

Slalomky / SL / majú rádius v rozmedzí 11-13m. Začiatok oblúka je veľmi rýchly, lyže si vyžadujú veľkú kontrolu a časté striedanie oblúkov. Na slalomke treba pracovať.

Obrákové / GS / lyže majú rádius nad 16m, vyžadujú si vyššiu rýchlosť a dlhší tiahlejší oblúk. Odmenia sa vysokou stabilitou.

DÁMSKE MODELY

Dámske modely lyží sa neodlišujú len dizajnom. Majú nižšiu váhu, ťažisko /viazanie/ je posunuté viac dopredu pre lepšie ovládanie a špička lyží býva širšia pre rýchlejšie a jednoduchšie začatie oblúkov.

TESTOVANIE LYŽÍ

Testovanie lyží ocenia najmä športový a skúsení lyžiari. Najmä oni vedia lyže porovnať a vycítiť rozdiely. Pri rekreačných lyžiaroch testovanie nie je až tak dôležité. Pri výbere treba dbať na správny výber dĺžky, šírky, tvrdosti a rádiusu. V našej požičovni máme počas sezóny niekoľko modelov lyží na testovanie – najmä lyže Stöckli a Atomic. Každoročne máte možnosť testovať budúcoročné modely Atomic a Salomon v období od polky februára do konca sezóny. K dispozícii býva približne 70 párov rôznych kategórií, ktoré si môžete otestovať a predobjednať na budúcu sezónu.

SERVIS

Nemenej dôležitá súčasť lyžovania je kvalitný servis. Všetky lyže ktoré prídu z výroby sú zoservisované a pripravené na svah. Po jazdení hlavne na tvrdšom podklade sa hrany rýchlo otupia, sklznica sa poškodí a vysuší. V našom servise používame najmodernejšie technológie a preto je udržanie jazdných vlastností lyží dôležité nie len pre vychutnanie lyžovačky ale aj z pohľadu bezpečnosť. Viac v článku SKI SERVIS už čoskoro.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *