SKI ŠPORT BYSTRÁ

výber lyžiarok

Lyžiarky sú najdôležitejšia súčasť lyžiarskeho vybavenia.Správne lyžiarky vedia vaše lyžovanie posunúť na vyšší level, nevhodné zas vedia pokaziť celú lyžovačku. Výber lyžiarok je pomerne zložitý proces, ktorý si vyžaduje pomoc odborníkov. Denne sa stretávame s problémami lyžiarov, ktorí si nesprávne zvolili veľkosť, model, flex či šírku. Pozrime sa, čo je pri správnom výbere lyžiarok kľúčové.

DÔKLADNÁ ANALÝZA – ZÁKLAD PRE DOBRÝ VÝBER

Prvá a veľmi dôležitá časť pri výbere. V našej predajni používame skener francúzskeho výrobcu SIDAS, ktorý analyzuje veľkosť /aj to či sú medzi chodidlami rozdiely vo veľkosti/, šírku v metatarzálnej časti, výšku a tvar klenby. Tieto údaje nám pomôžu vybrať lyžiarky správnej veľkosti a šírky a odporučiť vhodné vložky do lyžiarok. Keďže nám už cez ruky prešlo niekoľko stoviek zákazníkov, vieme, komu čo sedí najlepšie.

TVRDOSŤ LYŽIAROK – FLEX INDEX

Flex index je údaj tvrdosti lyžiarok. Je to v podstate tuhosť lyžiarok v ohybe smerom dopredu. Najmäkšie lyžiarky pre začínajúcich a rekreačných lyžiarov sa pohybujú okolo flexu 60, výkonnostné modely (okrem pretekárskych) končia na hodnote 130. Pri flexe sa berie do úvahy váha, výška a lyžiarske schopnosti. Pozor, flex index nie je všade rovnaký. Dokonca aj v jednej značke je pocit tvrdosti pri udávanom rovnakom flex indexe rozdielny. Napríklad pri značke Atomic – lyžiarky Atomic Redster CS 110 – udávaný flex 110 – úzke športové lyžiarky s tuhým flexom sú pocitovo výrazne tvrdé. Naopak, lyžiarky Atomic Hawx Magna 110 S – tak isto flex index 110 ale so širším skeletom, pohodlnejšou papučou sú pocitovo výrazne mäkšie a komfortnejšie ako CS 110. Preto je skúšanie a porovnávanie nevyhnutné.

ŠÍRKA

Veľmi dôležitým parametrom je vnútorná šírka lyžiarok.

Pri lyžiarkach sa zväčša udávajú 3 šírky skeletu ktoré sa označujú:

  • LV – LOW VOLUME – šírky 97/98mm – úzky skelet
  • MV – MEDIUM VOLUME – šírka 100mm – stredná šírka
  • HV – HIGH VOLUME – šírky 102-104mm – široký skelet

Pri údajoch šírky sa tiež netreba riadiť číslami. Z vlastnej skúsenosti vieme, že niekedy aj zákazník so zjavne širšou nohou sa najlepšie cíti v užších lyžiarkach a naopak. Všetko je to o pocite a skúšaní.

VEĽKOSŤ

Lyžiarky sa kupujú presne na nohu. Netreba v nich priestor pred prstami ako pri trekovej obuvi tým, že noha je fixovaná a treba počítať s úbytkom materiálu papuče. Pri prvom obutí je dokonca žiadúce, aby lyžiarky mierne tlačili. Vnútorná papuča si sadne a časom sa zväčší aj vnútorný priestor. Dajte na radu odborníkov, ale riaďte sa hlavne vlastným pocitom.

lyžiarky atomic vyber
vyber lyziarok atomic

 ORTOPEDICKÉ VLOŽKY

Najmä pri výkonnostných modeloch je vhodné do lyžiarok dokúpiť tvarované vložky. Všetky lyžiarky majú v originálnom balení veľmi jednoduché vložky, ktoré chodidlu neposkytnú oporu. Tvarované vložky zaistia stabilitu, zefektívnia prenos sily v lyžiarke a vedia odstrániť bolesti klenby, členkov alebo bolesť vnútornej časti chodidiel. V našej predajni používame vložky značky SIDAS. Skener FEEXTBOX vám vyhodnotí tvar a výšku klenby a odporučí vhodné vložky.

SKÚŠANIE A POROVNÁVANIE

Bez toho to proste nejde. Nájdite si dostatok času (cca 30min) a navštívte našu predajňu a o všetko sa postaráme. Zanalyzujeme, prekonzultujeme vhodnosť modelov, vyskúšate si niekoľko typov a my vám pomôžeme vybrať si tie najlepšie. Lyžiarky vám vyformujeme priamo na nohy a upravíme podľa potreby. Všetko na jednom mieste.

GRIP WALK

V posledných sezónach často vyskytovaný pojem. Najnovšie modely lyžiarok disponujú technológiou grip-walk. Čo to je? Sú to podrážky lyžiarok pre ľahšiu, komfortnejšiu a bezpečnejšiu chôdzu. Lyžiarky majú viac zdvihnuté špičky a podrážky obsahujú viac gumy pre lepší grip pri chôdzi. Čo sa týka kompatibility viazania, väčšina novších viazaní je s touto technológiou kompatibilná. Grip walk sa používa vo všetkých nových lyžiarkach od flex indexu cca 100 a vyššie. (okrem pretekových modelov).

BOOTFITTING

Bootfitting sú rôzne techniky prispôsobenia skeletu alebo papuče na tvar chodidiel. K dispozícii máme piecku Atomic na rýchlu úpravu tepelným tvarovaním skeletu a papuče, ale aj niekoľko iných nástrojov na úpravu lyžiarok. Sme špičkou na Slovenskom trhu, každú sezónu „obujeme“ k spokojnosti veľké množstvo lyžiarov.

Rada na záver: vyhnite sa kúpe lyžiarok cez internet. Veľmi často sa stretávame so zákazníkmi, ktorí si zle vyberú veľkosť, flex, šírku či model. Peniaze, ktoré ľudia ušetria nákupom lyžiarok za „super cenu“ častokrát násobne vrátia do úpravy či kúpy nových, nehovoriac o čase a „nervoch“. 😊

Pre nás to nie je iba predaj. Sme rodinná firma a preto je pre nás nesmierne dôležité, aby vám lyžiarky sedeli a cítili ste sa na svahu výborne. Ku každému zákazníkovi pristupujeme individuálne, profesionálne a hľadáme to najlepšie pre vaše nohy“ – Vlado & Dano zo Ski Športu Bystrá